Učestala je pojava ozljeđivanja lovačkih pasa prilikom lova.
Ozljede mogu biti od puščane sačme ili zrna , mogu biti od divljači koja se lovi (divlja svinja ) a mogu biti da se pas spontano ozlijedi prilikom trčanja kroz šumu (nalet na bodljikavo trnje, pad u jamu ili pad niz liticu , uganuća ili iščašenja zglobova itd ).
Kod ozljeda od puščanog zrna ili sačme tj kod prostrijelnih rana najbolje je otići do prvog veterinara da se zaustavi eventualno krvarenje i da se utvrdi stupanj ozljede. Ako rane nisu po život opasne tada treba otići do veterinarske ambulante koja ima rtg aparat i poslikati cijelo tijelo da se vidi gdje je završila sačma.
Nije rijetkost da ona bude razasuta po cijelom tijelu što se i vidi iz primjera s rentgenograma . To je jedan ptičar talijanskog lovca koji je propucao svog vlastitog psa u lovu. Nakon terapije koju je pas dobio u našoj ambulanti, pušten je kući i dan danas ide u lov jedino što je sačma ostala u njemu.
Drugi primjer je propucavanje ekstremiteta gdje je došlo do frakture kosti i napravljena je osteosinteza. Pas je danas dobro i trči kao da ništa nije bilo.
Česte su ozljede kože , mišićja i mekog tkiva od divljih svinja.
Takve rane u principu su zagađene zemljom i slinom divljih životinja i kod šivanja obavezno ostaviti dren koji će nekoliko dana pomoći da se ispusti tekućina iz rane.Prostrijelna rane od sačmarice
Obavezno dati antibiotik i tek nakon 3-5 dana ranu u potpunosti sašiti a konce izvaditi nakon 10 dana.
Kod ozljeda koje nastaju zbog pada ili naleta na prepreku , rane i ozljede mogu biti nepredvidive pa ponekad i po život opasne . Takve pse koji dožive pad s veće visine ili nalet na prepreku trebalo bi poštediti nekoliko tjedana (2-3 ) od lova a po potrebi i potpuno isključiti iz lova zbog mogućeg straha ili stresa koji je pri tome doživio.
Prijelom kosti psa Nerijetko se dogodi da takav pas više nije u lovu pouzdan pa zbog njegove promjene u ponašanju može doći do daljnjih ozljeda . Zbog toga je dobro takve pse izlučiti iz lova što u biti sam vlasnik najbolje zna i prepoznaje kod svog psa
Obrada rane
Kod uganuća i iščašenja kad primijetite da pas šepa a nema vidljive ozljede izvana , psa treba odvesti u veterinarsku ambulantu da se isključi eventualna fraktura kosti. Ruptura tetiva i ligamenata je česta ozljeda kod koje pas dugo ( po nekoliko mjeseci ) šepa a sama ozljeda se često vraća.
Rana na psu od vepra stara 10 dana
Davanje protuupalnih tableta psu olakšava hod i smanjuje bol ali ne rješava uzrok boli. Treba ga poštedjeti od lova dok ne prestane šepanje.
Zašivena rana
Nema komentara :
Objavi komentar