srijeda, 21. siječnja 2015.

OZLJEDE DIVLJIH ZEČEVA

 

Ozljede divljih zečeva


Zečeve ponekad nađu ozlijeđene ili se ozlijede za vrijeme othranjivanja. Ovdje opisujemo najčešće ozljede divljih zečeva, ali liječenje se u određenoj mjeri može primijeniti i na kuniće.
Vrlo je bitna pravilna prehrana, način držanja/ophođenja prema zecu, te posebno određeni suplementi minerala i vitamina. Katkad je neophodno davati antibiotik, ali u tom slučaju obratite nam se na e-mail, kako bismo vam rekli vrstu antibiotika ili točnu dozu. Takđer, možete pročitati i Popis (ne)dozvoljenih lijekova.

Ozljede tkiva

Ozljeda oka (kosilicom i sl.)

Ozljede oka s fleksericom jako su česte. Ovakve ozljede u većini slučajeva završavaju tako da se oko upali i mora se vaditi, a zatim se područje gdje je bilo oko mora zašiti. Nemojte čekati s odlaskom veterinaru ako vidite da oko bubri, jer to znači da je puno gnoja.
Kako biste to spriječili, nakon ozljede učinite slijedeće: ispirite oko sa 1 % -tnim Betadine-om (otopina joda - napomenite u ljekarni da trebate ot. joda za ispiranje oka). Također, bar 2x dnevno mažite zekino oko s antibiotskom masti Chloramphenicol ili Tobrex. Liječite ga tako idućih 10-tak dana (ili dok se simptomi ne povuku). Ukoliko nema poboljšanja ili oko bubri, odvedite ga veterinaru da nekoliko dana za redom dobiva injekcije antibiotika Enrofloksacin. Učinite sve da izbjegnete operaciju, jer nakon primanja narkoze najvjerojatnije će uginuti u roku od 10-tak dana. Pročitajte i "Povišena temperatura".
 Sljedeće fotografije prikazuju divljeg zečića s ranjenim okom,


 Ispirem vodom iz inzulinske šprice, a zatim kapam Rivanol.


                                
                       Zaustavljam krvarenje sterilnom gazom.

 Prstom stavljam antibiotsku mast za oči Chloramphenicol.

 Par sati kasnije,


Ozljeda od mačke

Ako je mačka ozlijedila zeca i takvog ga donijela vama, šanse za preživljavanje su izuzetno male. Naime, mačke u svojoj slini imaju velik broj raznih bakterija koje ugrizom prenesu zecu. Ukoliko ubrzo ne iskrvari, vjerojatno će uginuti u roku od par dana zbog bakterija koje su mu ušle u krv. Iz tog razloga savjetujemo: ako jako krvari, treba što prije dobiti infuziju kod veterinara i antibiotik. Čak i ako ne krvari, savjetujemo da mu veterinar da injekciju antibiotika barem 3, a poželjno je i 5 dana za redom.
Velika je vjerojatnost da će se mačka u roku od 24 sata vratiti na isto mjesto gdje je uzela prvog zečića, pa donijeti drugog, čak i trećeg vama pred vrata. To se već događalo. Stoga, ukoliko ne možete macu zatvoriti na 5 dana da zaboravi na svoj "plan" (a to bi bilo najbolje), onda barem pomno pratite idućih dan-dva gdje se kreće i što radi. Pogledajte i "Unutarnje ozljede", "Povišena temperatura" i "Snižena temperatura".

Ozljeda kože

Najčešće ne zahtijeva ništa osim ispiranje 1%-tnim Betadineom, koji će dezinficirati ranu. Ako nastanu krastice koje se gnoje, obavezno ispirite i hidrogenom jednom dnevno. Ako je ozljeda kože na većoj površini, mora se zašiti odmah isti dan. Ako se ne može zašiti, zeki trebati davati i antibiotik (najčešće injekcije), a područje rane može se mazati Granugelom koji pospješuje zarastanje rana. Pročitajte i "Povišena temperatura". Također, ako je ozljeda nastala jer je zečića ugizla mačka, primjenite savjet "Ozljeda od mačke".

Ozljeda uha

Čak i ako je otrgnut velik dio uha, najčešće nije potrebno nikakvo liječenje jer je uho divljeg zeca njegov najotporniji organ. Ipak, radi prevencije preporuča se mazanje Betadine-om, kao kod "Ozljeda kože".

Unutarnje ozljede

Do unutarnjih ozlijeda, koje ljudima nisu vidljive golim okom, najčešće dolazi pritiskom na malo tijelo zečića. Tako vi ili vaš pas možete stati na bebu zeca ako ga niste vidjeli u travi, ili ga mačka može stisnuti svojom čeljusti dok ga nosi k vama. Unutarnje ozljede su zapravo krvarenja koja je praktički nemoguće vidjeti, a kada krenu, nemoguće zaustaviti. U tom slučaju sve ovisi o samoobnavljanju organizma ranjenog divljeg zečića, koje kod unutarnjih ozljeda, nažalost, najčešće nije uspješno. Pogledajte "Povišena temperatura" i "Snižena temperatura".

Nema komentara :

Objavi komentar